Odbor sociálních věcí
Bc. Lenka Filipcová - sociální pracovník
Veřejný opatrovník
Mgr. Karolína Najzarová - vedoucí odboru
Mgr. Isabela Remeňová - sociální pracovník
Odbor sídlí v I. patře budovy na ul. Jičínská č. p. 54 v Příboře.
NÁPLŇ PRÁCE ODBORU:
Úkoly v samostatné působnosti
- Zajišťuje agendu přidělování bytů v domech s pečovatelskou službou ve městě, přijímá žádosti do domů s pečovatelskou službou a zpracovává pořadníky na přidělení těchto bytů.
- Zajišťuje agendu spojenou s přidělováním bytů nízkého standardu a bytů určených k řešení tíživých bytových a sociálních situací občanů ve městě.
- Zajišťuje sociálně právní ochranu dětí v souladu s příslušnými právními předpisy.
- Vytváří ve spolupráci se samosprávou koncepční materiály metodické a analytické pro sociální práci v obci a sociální či související služby a prorodinnou politiku obce.
- Realizuje proces plánování rozvoje sociálních služeb metodou komunitního plánování a podílí se na zpracování střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ve městě.
- Spolupracuje s pracovními skupinami komunitního plánování rozvoje sociálních služeb ve městě, spolupracuje s jinými státními, samosprávnými či neziskovými institucemi.
- Spolupracuje s krajem při přípravě a realizaci střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb kraje a při určování sítě sociálních služeb na území kraje dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů.
- Zjišťuje potřeby poskytování sociálních služeb osobám nebo skupinám osob na svém území.
- Zajišťuje dostupnost informací o možnostech a způsobech poskytování sociálních služeb na svém území.
- Metodicky podporuje a ve spolupráci se samosprávou vytváří podmínky pro sociální práci v obci a sociální či jiné související služby.
- Spolupracuje s dalšími obcemi, krajem a s poskytovateli sociálních služeb při zprostředkování pomoci osobám, popřípadě zprostředkování kontaktu mezi poskytovatelem a osobou.
- Spolupracuje s Diakonií ČCE – střediskem v Ostravě ve věci poskytování sociálních služeb – pečovatelské služby v domech s byty zvláštního určení.
- Spolupracuje s Kluby seniorů a s organizacemi sdružujícími osoby se zdravotním postižením na území města.
- Sleduje účelnost vynaložených finančních prostředků z rozpočtu města na sociální práci v obci.
- Vypravuje pohřeb dle zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví, ve znění pozdějších předpisů.
- Vydává vyjádření k žádosti o souhlas vlastníka komunikace pro zřízení vyhrazeného parkování pro osoby se zdravotním postižením.
- Vede agendu osob se změněnou svéprávností, spolupracuje se soudy v opatrovnických záležitostech, provádí sociální šetření pro soudy.
- Na vyzvání orgánu pomoci v hmotné nouzi sděluje, zda osoba v hmotné nouzi požádala o pomoc při získání přiměřeného bydlení dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
- Na vyzvání orgánu pomoci v hmotné nouzi vydává stanoviska za obec dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů.
Úkoly v přenesené působnosti
- Zajišťuje agendu obecního úřadu v přenesené působnosti a pověřeného obecního úřadu v oblasti sociálně právní ochrany dětí v souladu s příslušnými právními předpisy, zaměřuje se zejména na děti uvedené v § 6 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů.
- Vyhodnocuje situaci dítěte a jeho rodiny, a to zejména z hlediska posouzení, zda se jedná o dítě uvedené v § 6 zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, ve znění pozdějších předpisů, následně podle potřeb a rozsahu nezbytných opatření k ochraně dítěte poskytuje pomoc dítěti a rodičům nebo jiným osobám zodpovědným za výchovu dítěte a oznamuje obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností skutečnosti, které nasvědčují tomu, že jde o děti uvedené v § 6 zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
- Na vyžádání podává soudu zprávy o poměrech dítěte, u něhož rozhodl soud o výchovném opatření.
- Na vyžádání doporučuje soudu osobu vhodnou stát se poručníkem a podává obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností zprávy o poměrech dítěte.
- Provádí sociální práci dle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, ve znění pozdějších předpisů a dle zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů. Poskytuje základní sociální poradenství pro cílové skupiny: osoby se zdravotním postižením, rodiny s dětmi, imigranti, osoby v hmotné nouzi a nezaměstnaní, osoby ohrožené sociálním vyloučením a žijící rizikovým způsobem života, oběti agrese, osoby se ztrátou přístřeší, senioři.
- Na dožádání provádí sociální šetření různých aspektů životních situací klientů.
- Rozhoduje o ustanovení zvláštního příjemce dávek důchodového pojištění dle zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů.
- Vykonává funkci veřejného opatrovníka v sociální oblasti a v sociální péči osobám omezeným ve svéprávnosti v případech, kdy je město soudem ustanoveno jako opatrovník dle zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník.
Úřední hodiny:
- Pondělí: 08:00 - 17:00
- Úterý: 08:00 - 11:00
- Středa: 08:00 - 17:00
- Čtvrtek: 08:00 - 11:00
- Pátek: Zavřeno
- Sobota: Zavřeno
- Neděle: Zavřeno
Polední pauza - pondělí a středa 11:00 - 12:00 hodin.
Pátek - neúřední den
Kontaktní adresa:
Odbor sociálních věcí Příbor
Mgr. Karolína Najzarová, vedoucí odboru
Freudova 118
742 58 Příbor
Česká republika (CZ)