Navigace

Obsah

14.10.2016 Nevědomí v běhu času s lékařem Václavem Mikotou

Na setkání s kapacitou v oboru psychiatrie a psychoanalýzy přišli především laici. 50 minut pan docent vysvětloval, jak je to s nevědomím a jak se měnil náhledem na něj od doby Freudovy po současnost.
Další více než hodinu přednášející odpovídal na dotazy posluchačů: opravdu nemáme schopnost vyprávět a pamatovat si věci před 3. rokem našeho života? Kdo dnes nejčastěji přichází na psychoanalýzu? Jak dlouho nalezení sama sebe a vyléčení člověka touto metodou trvá? Jak dlouho trvalo to nejdelší léčení... a nejkratší? Stále psychoanalytici vyšetřují stejně jako Freud - tak, že pacient na lékaře nevidí - tedy za pohovkou? Jak je to se ztotožněním se člověka s nějakou osobností - např. rockovým zpěvákem? Co s narcisismem u lidí? Co je to ve skutečnosti hysterie - jak se projevuje? A na další a další dotazy pan docent odpovídal a najednou byly dvě hodiny pryč.....Byly to dvě hodiny zajímavého setkání. Z Příbora si Václav Mikota odvezl příjemný pocit a loutku S. Freuda od místního řezbáře Jaromíra Kostelníka.
Akce byla součástí projektu Za poznámí historie města Příbora - osobnost S. Freud - a podpořily ji Moravskoslezský kraj a město Příbor.
Irena Nedomová, kronikářka Příbora